Kontekst historyczny

Kontekst historyczny założenia internatu im. św. Kazimierza : dzieło Oblatów Maryi Niepokalanej (O.M.I.)

Za początek duszpasterstwa polskich oblatów we Francji przyjmuje sie rok 1936 w którym O. Feliks Rozynek rozpoczął duszpasterstwo wśród Polaków w rejonie Marseille i Toulouse.

Wrzesień 1939 r. w Polsce brzmi jak koniec świata dla całego narodu ! Podobnie jak wielu obywateli i żołnierzy, liczni polscy księża i seminarzyści opuszczają Polskę. Udają się do Francji, a potem do Anglii, gdzie będą służyć w szeregach Royal Air Force. Polaków tych nazywano « Rafałkami ». 

Ojcej Murawski,  jest jednym z założycieli internatu im. św. Kazimierza, służył w 133 Skrzydło Myśliwskie. Ojciec Bolesław Krachulec służył w Royal Air Forces College w Cranwell. Ks Konrad Stolarek służył w 307° Dywizji w 133 Skrzydło Myśliwskie. Więcej o Ojca. KONRADA STOLARKA O.M.I.,  Kapłan, Żołnierz, Redaktor ...

diapositive1-24.png

Więcej o Ojca Krachulca,  Kliknij ...  

W 1945 r., po wyzwoleniu, oblaci ci postanawiają nie wracać do Kraju. Osiedlą się we Francji, by założyć tam parafie i zająć się polskimi imigrantami z okresu Międzywojnia. Polskich imigrantów z Polski i z Niemiec są setki tysięcy. Pracują głównie jako robotnicy w kopalniach na północy, wschodzie i południu Francji.

Cel polskich ojców oblatów : pomóc polskiej emigracji wyjść ze stanu robotniczego i faworyzować integrację drugiego pokolenia w ich nowym kraju pobytu, chroniąc zarazem wymiar dwukulturowy. O dziełe oblatów Maryi Niepokalanej (O.M.I.) we Francji i w krajach Beneluksu mówi książka małżonków Judyckich opublikowana w 2006 r. (link).

Date de dernière mise à jour : jeudi, 21 février 2013