Oddziaływanie internatu im. św. Kazimierza

W lutym 1949 r., dwa tygodnie po swoim przybyciu do internatu im. św. Kazimierza, ojciec Bolesław Krachulec zakłada chór na cztery głosy. Przez czterdzieści lat istnienia internatu, chór ten koncertował przynajmniej raz w każdej polskiej parafii we Francji, ale i w tak prestiżowych miejscach jak Sala Pleyel w Paryżu, Opera w Lille czy choćby katedra Notre-Dame w Paryżu.

1951-ostricourt-salle-saint-stanislas-chorale.jpg

W maju 1966 r., chór internatu im. św. Kazimierza z Vaudricourt pod batutą wielebnego ojca Bolesława Krachulca ma ogromny przywilej śpiewania w Rzymie z okazji oficjalnych obchodów Tysiąclecia Polski Chrześcijańskiej. Po raz pierwszy chór wystąpi w czasie mszy  odprawianej przez Jego Świątobliwość papieża Pawła VI, a potem w palazo del Sporte w Rzymie przed ponad 5000 osób przybyłych z całego świata. Kilka zaśpiewanych z tej okazji pieśni znajduje się na płycie nagranej w 1966 r. (link).

rome-rz.jpg

Trzeciego maja zawsze było wolne w internacie im. św. Kazimierza. Kaziki uczestniczyły w ochodach święta polskiej konstytucji z 3 maja 1791 r., organizowanych we Francji przez polską diasporę.

 dfillille3mai72-1.jpg

W latach pięćdziesiątych, wciąż pod pieczą ojca Krachulca, trupa teatralna internatu im. św. Kazimierza wystąpi w polskich parafiach we Francji, żeby wystawić na przykład sztukę zatytułowaną « Królewicz umiera », historię świętego Kazimierza.

Troupe Theatrale, années 50, photo R.KowalskiW czterdzieści lat, ojcowie Olejnik, Murawski, Krachulec, Grabiński, Stolarek i inni wyszkolili na wysokim poziomie około 1200 młodych ludzi wywodzących się z polskiej imigracji we Francji, w poszanowaniu kultury polskiej i chrześcijańskiej.

cadre-rouge-png-1.jpg

Date de dernière mise à jour : jeudi, 21 février 2013